Prenumerera

Mastercard köper företag i Göteborg

Mastercard köper Minna Technologies, skriver Breakit. 
Det är andra storaffären på kort tid som amerikanska kortbolaget gör med ett Göteborgsbaserat företag. 

Clara Alanko
Clara AlankoReporter
Mastercard
Mastercard har gjort klart med en ny storaffär med ett Göteborgsbaserat företag. Foto: Shutterstock
Publicerad: 2 okt. 2024, 07:56Uppdaterad: 2 okt. 2024, 07:56
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Record Future såldes till Mastercard för två veckor sedan för 27,5 miljarder kronor.

Priset för nya köpet av Minna Technologies hemlighålls av Mastercard men enligt källor till Breakit betalar kortbolaget 75 miljoner dollar för 100 procent av aktierna i Minna Technologies. Detta trots att företaget omsatte 25 miljoner kronor och gjorde en förlust på 71 miljoner kronor.

Mastercard håller på att bygga en plattform för att kunna hantera digitala abonnemang hos exempelvis streamingtjänster, i vilken de vill införliva en tekniktjänst som Minna Technologies utvecklat.

Joakim Sjöblom, Jonas Karles och Marcus Lönnberg startade företaget 2015 som idag har ett 50-tal anställda.

MastercardRecorded FutureMinna Technologies
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Finansmagasinet

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;