TOPPNYHETER:

Meds vd utlovar hittelön på 1 miljon kronor

Nätapoteket Meds vd och grundare Björn Thorngren utlovar en hittelön på 1 miljon kronor för den som hyr eller medverkar till att hyra ut bolagets logistiklokal i Västberga som bolaget lämnar i det fjärde kvartalet.
Björn Thorngren vd för Meds står framför en rosa vägg.
Meds vd Björn Thorngren utlovar en hittelön på 1 miljon kronor. Foto: Simon Ekholm Sastre

Det skriver han i en tråd på mikrobloggen X, tidigare Twitter.

"Vår logistiklokal i Västberga på drygt 7000 kvm blir tillgänglig i Q4. Hittelön för ny hyresgäst utfästs härmed på 1 miljon (på faktura) för den som hyr eller medverkar till att hyra ut lokalen under perioden", skriver han.

I januari signerade Meds avtal för ny lagerlokal med tillträdesdatum 1 augusti 2026.

Den nya lokalen nära tredubblar bolagets lageryta och ger bolaget kapacitet att växa "under lång tid framöver", enligt bolaget.

Enligt tidigare kommunikation från Meds avser bolaget dra ner på marknadsaktiviteter i samband med flytten och det tillkommer en del kostnader av engångskaraktär i samband med driftsättningen.

"Vi bedömer preliminärt att försäljningen i Q3 kommer påverkas med 25 miljoner och uppskattar påverkan på ebit till 6 miljoner", skrev Björn Thorngren i sitt vd-ord i rapporten för det första kvartalet.

Björn Thorngren uppger för EFN att hittelönen kommer betalas av Meds som i så fall kommer att tjäna på att det kommer in en ny hyresgäst.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel