Mercedes-Benz plan: Sänka personalkostnader med 9 miljarder

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Bolaget uppges vilja öka arbetstiden per vecka med upp till 40 timmar istället för nuvarande 35 timmar med bibehållen lön, vilket under en tid varit en omstridd fråga i Tyskland där fordonsmarknaden pressas av kinesisk konkurrens och minskad efterfrågan. Förutom ökad arbetstid är det möjligt att semesterersättning och julbonus kan minskas eller tas bort, eller att andra extra utbetalningar slopas, enligt tidningens uppgifter.
Ordförande i bolaget företagsråd, Ergun Lümali, ska ha undersökt möjligheterna för eftergifter som att arbeta två extra timmar per vecka under en begränsad period på två år. Fordonstillverkaren ville dock inte kommentera de pågående samtalen.
I tisdags rapporterade flera medier att Mercedes-Benz sagt att man kan behöva stänga två fabriker, varav en är en personbilsfabrik och en tillverkar komponenter, om arbetskostnaderna inte minskar. Produktionschefen Michael Schiebe ska ha varnat för fabriksstängningarna vid ett personalmöte i Sindelfingen tidigare under veckan.
Följ taggar

