Meta upp tvåsiffrigt i efterhandeln efter vinstkross i rapporten

Metas rapport för årets andra kvartal rapporterade en vinst klart över förväntningarna – och steg över 10 procent i efterhandeln på Wall Street.

Metas vd Mark Zuckerberg. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Marknaden hade räknat med ett vinstlyft på 14 procent jämfört med samma period i fjol. I stället gick vinsten upp hela 38 procent. Omsättningen steg 22 procent jämfört med samma kvartal i fjol, vilket också var högre än väntat.

Framgången drivs av en fortsatt stark annonsverksamhet, men samtidigt ökar kostnaderna när vd Mark Zuckerberg expanderar Metas storsatsning på AI.

Zuckerberg skrev i ett internt meddelande under onsdagen att Meta fokuserar på att bygga "personlig superintelligens", där "människor får större möjlighet att förbättra världen i den riktning de själva väljer", snarare än att enbart använda tekniken för att effektivisera arbete.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;