Microsoft Copilot åt 743 000 konsulter
Microsoft rullar ut sin Copilot 365-AI-assistent till samtliga anställda på konsultbolaget Accenture, omkring 743.000 personer. Det är det hittills största företagsavtalet för chatboten. Det rapporterar Reuters, med hänvisning till ett gemensamt uttalande från bolagen.

De finansiella villkoren i avtalet har inte offentliggjorts. Satsningen bygger vidare på Accentures plan från 2024 att erbjuda Copilot till upp till 300.000 anställda.
Accenture uppger att den initiala utrullningen redan har gett tydliga effekter. I en självrapporterad undersökning bland 200.000 användare svarade omkring 97 procent att Copilot hjälpt dem att utföra rutinuppgifter upp till 15 gånger snabbare, medan 53 procent rapporterade betydande produktivitetsökningar.
"Våra team utför redan arbete med högre värde tack vare det", sade Accentures vd Julie Sweet.
Affären ses som ett viktigt genombrott för Microsoft, eftersom endast drygt 3 procent av företagets över 450 miljoner Microsoft 365-företagsanvändare i dag betalar för Copilot-tillägget, som kostar 30 dollar per månad.
Följ taggar

