Microsoft drar sig ur datacenteravtal med Nscale
Det framgår av ett pressmeddelande.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Avtalet var en del av investeringar om 22 miljarder dollar från Microsoft i Storbritannien som enligt dåvarande premiärministern Keir Starmer skulle hjälpa landet bli världsledande inom AI.
Datacentret förväntades ursprungligen få nätanslutning i år, men nu väntas det alltså inte ske förrän efter 2030. Planen var att Microsoft skulle hyra hela kapaciteten på 50 megawatt, men nu måste Nscale nu hitta en annan hyresgäst, enligt källan.
Nscale uppger att företaget fortfarande står fast vid projektet och undersöker alternativa energikällor. Företaget betonar att relationen med Microsoft fortfarande är stark och långsiktig, och att utmaningarna med elnätet inte påverkar andra kontrakt.
Financial Times skriver också att hänvisningar till en tidigare avsiktsförklaring med Microsoft om upp till 1,35 gigawatt kapacitet vid Nscales datacenterprojekt i West Virginia hade tagits bort från utkasten till börsnoteringsdokumenten i slutet av juni.
Största enskilda ägare i Nscale är norska Aker som har drygt 27 procent av aktierna.
Följ ämne och taggar