Milano lockar rika från London efter skatteförändringar
En skatteomläggning i Storbritannien har utlöst en märkbar utflyttning av förmögna individer, vilket skapat nya möjligheter för städer som Milano. Italiens ekonomiska nav har på kort tid etablerat sig som ett attraktivt alternativ för internationella miljonärer som lämnar London.

Bakgrunden är det brittiska beslutet att avskaffa det så kallade non-dom-systemet, som i över två sekler tillåtit vissa utlandsbosatta att undkomma skatt på inkomster från andra länder. Den nya politiken, som introducerades av Labourregeringen i april, innebär i stället en beskattning på upp till 45 procent på inkomster och kapitalvinster samt 40 procent i arvsskatt.
Effekten har blivit en tydlig rörelse ut ur Storbritannien, där förmögna utlänningar nu lämnar London.
Enligt den senaste officiella statistiken finns det omkring 75 000 så kallade non-doms i Storbritannien, vilka tillsammans bidrar med över 8 miljarder pund i skatteintäkter varje år. Om utflyttningen fortsätter i samma takt riskerar Storbritannien att förlora uppemot 111 miljarder pund i skattebas under det kommande decenniet, samtidigt som över 40 000 arbetstillfällen kan gå förlorade. Det visar en analys från tankesmedjan Adam Smith Institute.
"Töm London"
I kontrast erbjuder Italien en fast skatt på 200 000 euro per år på utländska inkomster – ett regelverk som i praktiken skyddar dessa inkomster från ytterligare italiensk beskattning. Systemet infördes redan 2017, men har fått förnyad aktualitet i ljuset av de brittiska förändringarna.
Milanos nya roll som dragkraft för kapitalstarka individer har till och med fått ett informellt namn i italienska medier – Svuota Londra (”Töm London”). Enligt Bloomberg rör det sig om en av de största kapitalflykterna från Storbritannien på flera decennier.
Eliten etablerar sig
Flera aktörer kopplade till den brittiska eliten har redan tagit fasta på utvecklingen. Den tidigare ägaren till exklusiva Mayfair-klubben Arts Club, Gary Landesberg, har öppnat ett nytt medlemskoncept i Milano – där tre av fyra nya utländska medlemmar uppges komma från Storbritannien.
Även advokatfirman Charles Russell Speechlys har öppnat kontor i staden. Enligt partnern Dominic Lawrance är det dags för Storbritannien att ta inspiration av Italiens approach.
