Miljardavtal överklagas – ny isbrytare dröjer
Över 3 miljarder kronor ska satsa på en ny svensk isbrytare.
Men leverans av det nya fartyget dröjer efter att avtalet med sydkoreanska Hyundai Heavy Industries överklagats, skriver Ny Teknik.

Upphandlingen om nya isbrytare vanns av Hyundai Heavy Industries med ett bud på 3,35 miljarder kronor, bekräftade Sjöfartsverket för Ny Teknik på måndagen.
Konkurrenten DNY Finland, som fick se sitt bud på 3,48 miljarder kronor slaget, har dock överklagat Sjöfartsverkets beslut om att ge uppdraget till världens största varv i Ulsan.
Nu inväntar Sjöfartsverket beslut från förvaltningsrätten
Även finska Rauma Marine Constructions och Vard Group lämnade bud i upphandlingen.
Sjöfartsverket har tidigare flaggat för att merparten av Sveriges sex isbrytare måste bytas ut. Fem av dem byggdes på 1970- och 80-talet. Upphandling av två nya isbrytare avbröts våren 2024 när anbud som levde upp till specifikationerna uteblev.
Följ taggar
