”Moneymaxxing” – nya trenden beskrivs som ett ”kulturskifte”
Det handlar om att få ut så mycket som möjligt av sina pengar genom sparande och lägre utgifter.
– Det är bättre än att maximera kreditkortsbetalningar, vilket är vad vi har gjort alldeles för länge, sade Brad Klontz, vd för YMW Advisors till CNBC.

Rörelsen, som är den senaste av ”maxxing-trender”, uppmuntrar människor att maximera sina budgetar genom att minska återkommande utgifter och att lägga undan extra pengar på ett sparkonto med hög avkastning. Sparandet ska även kombineras med ”pointsmaxxing” som handlar om att optimera sina vardagsköp för att maximera poäng och bonusar.
– Istället för att hoppa från en pengatrend till nästa i jakt på en snabb lösning, fokuserar moneymaxxing på att skapa vardagliga vanor för att skapa långsiktig ekonomisk framgång, sade Jack Howard, chef för ekonomiskt välbefinnande och expert på beteendefinansiering på Ally Bank.
Trenden har uppstått samtidigt som många upplever ökad stress över sin privatekonomi. I USA växte kreditkortssaldon med 4,4 procent på årsbasis, och i snitt har konsumenter 6610 dollar i saldon.
Allt fler unga har även svårt att klara sig själva, i takt med att kostnader har stigit. Över hälften av millennials (födda 1981–1996) och 72 procent av Generation Z (födda cirka 1997–2012) är beroende av ekonomiskt stöd från sina föräldrar.
”Kulturskifte”
Jack Howard rekommenderar att man börjar med en tydlig genomgång av sina inkomster och återkommande utgifter.
– Hållbara ekonomiska framsteg kommer från de vanor du praktiserar varje dag, sade hon.
Därifrån ska man sätt upp specifika och uppnåeliga ekonomiska mål. Oavsett om det är att minska skulder eller bygga upp en sparbuffert, kan en tydliga mål hjälpa till att hålla motivationen uppe. Automatiska överföringar till sparkonton är ett annat sätt för att hålla igång ett kontinuerligt sparande.
Hon tillade att den mest effektiva metoden är att:
– Identifiera utgiftsmönster som inte längre stöder dina ekonomiska mål, och att AI-verktyg kan vara bra för att skapa budgetar eller upptäcka utgiftsmönster.
”Moneymaxxing” är inte en trend utan snarare ett ”kulturskifte” enligt Winnie Sun som är vd för Sun Group Wealth Partners.
Följ taggar
