Moody's: Inga skäl att ändra Japans kreditbetyg

Det sade Martin Petch, vice chef för analysen av statsrisker på Moody's, i en intervju med Bloomberg News.
"Just nu ser vi kreditbetyget som ganska stabilt. Riskerna är väl balanserade", sade Petch.
Japans regering planerar investeringar på cirka 2.300 miljarder dollar, under en 14-årsperiod. Satsningarna ska riktas mot bland annat artificiell intelligens och halvledare.
Enligt Moody's återstår dock flera frågetecken kring hur programmet ska finansieras och om Japan har konkurrensfördelar inom samtliga prioriterade sektorer.
"Samtidigt har investeringsplanen potential att stärka landets kreditprofil", sade Petch.
Moody's bedömer att Japans ekonomi, den stabila tillväxten och den sjunkande statsskulden i förhållande till BNP talar för att kreditbetyget kan behållas. Däremot pekar institutet ut den åldrande befolkningen och ökade försvarsutgifter som långsiktiga risker.
Petch framhöll också att en nedgradering skulle bli mer sannolik om regeringen övergav målet om sunda offentliga finanser till förmån för återkommande utgiftsökningar för att stimulera ekonomin på kort sikt.
Följ taggar

