Mystisk investerare satsar 30 miljarder på börsrally
En mystisk optionsaffär väcker stor nyfikenhet i finansvärlden. Under den senaste månaden har en anonym investeraren köpt långsiktiga köpoptioner i amerikanska techjättar för 3 miljarder dollar.
– Affärerna utförs av en stor global makrospelare som är långsiktigt positiv, säger Susquehannas derivatstrateg Chris Murphy till Bloomberg.

Efter vårens volatilitet på börsen har en anonym investerare köpt köpoptioner till ett värde om 3 miljarder dollar, motsvarande omkring 28,5 miljarder kronor, den senaste månaden. Köpen är främst gjorda i techsektorn där optioner för 316 miljoner dollar köpts i Amazon, 159 miljoner i Salesforce och 878 miljoner i Arm enligt siffror från analyshuset Nomura.
Det rapporterar Bloomberg som noterar att optionerna löper ut först i juni 2027 och kan öka i värde både vid kursuppgångar och när volatiliteten tilltar.
Nasdaq upp 20 procent sedan 8 april
Sedan den 8 april har teknikindexet Nasdaq 100 rusat över 20 procent och enligt Susquehanna's derivatstrateg görs affärerna mest troligt av en "optimistisk köpglad investerare".
– Köpen görs av en stor global makrospelare som är långsiktigt positiv och vill ha valmöjligheten och exponeringen mot volatilitet som långa köpoptioner ger, i stället för att köpa aktier direkt, säger Chris Murphy.
Enligt Nomuras strateg Charlie McElligott har köpen varit "spektakulära", skriver han i ett investerarbrev.
Följ taggar
