Nasdaq efter teknikstrulet: Börsen öppnar som vanligt

Gårdagseftermiddagens teknikstrul är åtgärdat och Stockholmsbörsen väntas öppna som vanligt på onsdagsmorgonen, uppger börsoperatören Nasdaq för EFN.

Gårdagens tekniska problem är lösta, uppger Nasdaq. Foto: Lisa Mattisson
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var vid 17-tiden i går som Stockholmsbörsen drabbades av rejäla teknikproblem som ledde till extrema kursrörelser.

Bland annat såg det ut som att telekombolaget Tele2 var upp 27 procent medan Asker Healthcare hade lyft 29 procent

Felet kunde spåras till handelssystemet för Nasdaqbörserna i Norden och Baltikum – och tvingade börsoperatören att makulera alla avslut i aktier, börshandlade produkter och vissa aktiederivat från den sista halvtimmen av handeln.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;