Nästa stora test på Wall Street – då kan börsen studsa upp

Rapportsäsongen hägrar för Wall Street.
Det innebär också ett nytt test för börsen, rapporterar Market Watch.
– Om vinsterna utvecklas väl och vi får positiva överraskningar, utan alltför dystra framtidsutsikter från bolagen, kommer det fortsatt att vara det enklaste stödet att peka på för marknaden, säger investeringschefen Liz Ann Sonders till kanalen.

Wall Street New York.
Rapportsäsongen hägrar för Wall Street. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Trots ökad osäkerhet kopplad till konflikten i Mellanöstern har den amerikanska börsen sett en återhämtning sedan början av april.

Breda S&P 500 har stigit med 4,4 procent under månaden, även om indexet ligger svagt på minus sedan årsskiftet.

Flera investerare på Wall Street menar att optimistiska vinstprognoser från analytiker har bidragit till att ge stöd åt S&P 500 i krisen.

”Viktig rapportsäsong”

Nu väntar nästa stora test för Wall Street, rapporterar Market Watch. Det handlar om rapportsäsongen för det första kvartalet, där storbankerna Goldman Sachs, JP Morgan, Wells Fargo, Citigroup och Morgan Stanley är först ut.

– Det blir en viktig rapportsäsong, utan tvekan. Det som har varit överraskande är att prognoserna för helåret 2026 faktiskt har stigit under de senaste två månaderna, säger Liz Ann Sonders, investeringschef på Charles Schwab till kanalen.

Förväntningarna på vinsttillväxten i S&P 500 för 2026 har stigit till 19 procent, trots börsfallet i mars som drevs av stigande oljepriser i spåren av Irankonflikten.

– Om vinsterna utvecklas väl och vi får positiva överraskningar, utan alltför dystra framtidsutsikter från bolagen, kommer det fortsatt att vara det enklaste stödet att peka på för marknaden, säger Liz Ann Sonders.

USA-terminer blinkar ljusrött

Jim Lebenthal chefsstrateg på Cerity Partners menar att den senaste månadens Iranoro har underminerat delar av ”marknadens stödpelare”. Han pekar bland annat på att konflikten med Iran har bidragit till att driva upp inflationen i USA, något som väckt tvivel hos investerare om räntesänkningar från Federal Reserve i år.

På måndagen backar Stockholmsbörsen breda index runt 0,9 procent efter Donald Trumps besked om en total blockad av Hormuzsundet. Även USA-terminerna indikerar en nedgång senare i dag. S&P 500 och Nasdaq väntas backa 0,6 procent medan Dow Jones väntas öppna ned 0,5 procent.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel