Nordea: Historiskt stor rabatt i Holmen

Det skriver Nordea i en analys där banken upprepar sin köpstämpel och riktkursen 385 kronor inför skogsbolagets delårsrapport.
Nordea tror att Holmens resultat bottnade under det första kvartalet.
"Vi står fast vid vår syn på en förbättrad resultatutveckling under det andra halvåret 2026, som fortsätter in i 2027", skriver Nordea som bedömer att aktien för närvarande handlas till den lägsta värderingen på tio år samtidigt som börsvärdet understiger det bokförda värdet av bolagets skogstillgångar.
Banken förväntar sig att Holmen fortsätter att utnyttja sin "starka balansräkning och begränsade investeringsbehov" för kapitalåterföring till aktieägarna, heter det i analysen.
Enligt Infronts sammanställning av sju analytikers prognoser väntas Holmens omsättning i kvartalet ha minskat till 5.377 miljoner kronor från 5.573 miljoner kronor motsvarande kvartal föregående år. Rörelseresultatet väntas ha minskat till 685 miljoner kronor från 807 miljoner kronor. Infronts estimatsammanställning pekar också på en minskning av omsättningen och rörelseresultatet jämfört med föregående kvartal, då omsättningen var 5.473 miljoner kronor och rörelseresultatet 827 miljoner kronor.
Rapporten väntas torsdagen den 20 augusti klockan 7.30. En rapportkonferens inleds klockan 9.00.
Holmen kontrolleras av Fredrik Lundbergs investmentbolag Lundbergs. Vd är Henrik Sjölund.
Följ taggar

