Nordea: Räntan bottnar på 2 procent i maj

Lägre inflation än väntat, svag svensk konjunktur och en skör arbetsmarknad gör att Nordea vågar slå fast att Riksbanken sänker styrräntan till 2,25 procent vid räntebeskedet på onsdag. Det framgår av bankens senaste boränteprognos.

Nordea Foto: TT
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Inflationsutfallet kom in lägre än väntat och strax under inflationsmålet, samtidigt som svensk arbetsmarknad är skör och konjunkturen är svag. Att Riksbanken därför sänker styrräntan till 2,25 procent under räntebeskedet i januari, menar Nordea är "glasklart".

Men hur det blir med räntan vidare i år anser banken vara ovisst. I prognosen skriver Annika Winsth, chefsekonom på Nordea, att den andra räntesänkningen kan komma först i maj, och att styrräntan då bottnar på 2 procent.

Anledning till varför styrräntan kan tänkas pausa på 2,25 procent fram till maj handlar om att man vill invänta hur amerikanska Feds eventuellt sista räntesänkning ska landa. Med hänvisning till fortsatt stigande matpriser, kan det också tänkas att inflationen trycks upp tidigare än förväntat. Men då efterfrågan fortfarande är försiktig bland svenska hushåll och företag anser Nordea det rimligt att Riksbanken gör ytterligare en sänkning i maj.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;