TOPPNYHETER:

Nordrest i ramavtal för krisberedskapsmat – aktien lyfter

Nordrests dotterbolag Outmeals har tecknat ramavtal med Livsmedelsverket och ytterligare en myndighet avseende livsmedel för krisberedskap.
Två män står bredvid varandra framför en röd tegelvägg och ler mot kameran. Mannen till vänster bär en mörkblå jacka, och mannen till höger bär en vit kockrock med en restauranglogga. De verkar posera tillsammans för ett porträtt.
På bild: Nordrests vd Thomas Dahlstedt och stjärnkrögaren Pontus Frithiof, som har ett nära samarbete.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Ramavtalen följer av en gemensam offentlig upphandling och omfattar två anbudsområden: frystorkade måltider och övriga varor.

Outmeals är en av tre ramavtalsleverantörer inom det huvudsakliga anbudsområdet frystorkade måltider och en av fem inom anbudsområdet övriga varor.

Ramavtalet löper initialt i två år med möjlighet till förlängning upp till en total avtalstid om fyra år. Den totala upphandlade volymen för båda myndigheterna uppgår till 1 miljard kronor och är tillika takvolym. Framtida avrop sker genom förnyad konkurrensutsättning.

Nordrest-aktien stiger med drygt 3,2 procent vid klockan 15 på fredagen.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel