Northvolts intäkt för Novo Energy: Noll

Förra veckan enades Volvo Cars och Northvolt om att Volvo ska ta över Northvolts andel i det gemensamma batteriprojektet Novo Energy.
Nu har de finansiella detaljerna presenterats.
– Köpeskillingen avrundas till 0 miljoner SEK. Beloppet har förhandlats fram som en del av en större uppgörelse med Northvolt, där många faktorer har vägts in, säger en talesperson för Volvo enligt Reuters.

Northvolt får noll kronor för sin andel i Novo Energy. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

En talesperson för Northvolt säger enligt Reuters att företaget och dess rådgivare ”har kommit fram till att detta avtal är i företagets bästa intresse”.

Övertagandet innebär att Volvo nu äger hela projektet, inklusive den planerade battericellsfabriken i Göteborg som presenterades 2021 och var planerad att börja producera 2026. Volvo har dock meddelat att en ny investerare behövs för att realisera projektet och att företaget samtidigt undersöker andra möjliga användningsområden för byggnaden.

Volvo Cars vd Jim Rowan säger till Reuters att företaget vädersäkrat och vattentätat byggnaden för att skydda den medan man överväger nästa steg.

– Vi kommer att besluta exakt hur vi ska använda byggnaden i framtiden – om vi säljer den eller använder den för ett annat ändamål, det kommer vi att klargöra under de kommande månaderna, säger Rowan.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;