Novo Nordisk förlorar överklagan – backar på börsen
En federal appellationsdomstol avslog på måndagen Novo Nordisks överklagan mot USA:s regerings IRA-program som ger Medicare, landets sjukförsäkringsprogram för äldre, befogenhet att förhandla fram lägre läkemedelspriser.

Novo Nordisk stämning är den senaste i en rad processer från läkemedelsföretag som misslyckats.
En talesperson för Novo Nordisk uppgav för Reuters att företaget utvärderar sina alternativ för att överklaga domen.
Inflation Reduction Act kräver att läkemedelsföretag förhandlar om läkemedelspriser med Medicare, som täcker 66 miljoner människor. Förhandlingarna har inletts trots läkemedelsföretagens stämningar, och den första omgången priser ska träda i kraft nästa år.
Novo Nordisk är ett av flera läkemedelsföretag som har utmanat programmet med påståenden om att det bryter mot deras konstitutionella rättigheter till rättssäkerhet och yttrandefrihet. Nästan alla har misslyckats.
Novo Nordisk var ned 1,9 procent i Köpenhamn på tisdagen.