Novo Nordisk-läkemedel bevisat bra för hjärtat
Novo Nordisks diabetesläkemedel Rybelsus, den orala versionen av Ozempic, visar hjärt- och kärlrelaterade fördelar, enligt ett pressmeddelande från företaget.


En fyraårig studie visar att läkemedlet minskar risken för död vid hjärtattack och stroke med 14 procent, jämfört med placebo. Studien inkluderade patienter med diabetes eller etablerad hjärtsjukdom, både med och utan kronisk njursjukdom. Resultaten presenterades vid CC Annual Scientific Session. Novo Nordisk har även ansökt om godkännande för en bredare användning av Rybelsus i USA och EU.
Rybelsus är den orala versionen av Ozempic, som tas som en veckovis injektion. Båda läkemedlen innehåller den aktiva ingrediensen semaglutid, precis som viktnedgångsmedicinen Wegovy. Ett annat av Novo Nordisks läkemedel.
I mars 2024 godkändes Wegovy i USA för att motverka hjärt- och kärlsjukdomar och övervikt. Studien som nu presenterats tyder alltså på att patienter som är tveksamma till injektioner snart kan få behandling på ett mer bekvämt sätt. Samtidigt riskerar bolaget att missa förväntningarna på första kvartalet 2025, på grund av en svagare försäljning av Wegovy och Ozempic, enligt Bank of America.
Finansiella instrument i artikeln
