Nvidia-konkurrenten åter mot börsen
AI-infrastrukturbolaget Cerebras Systems är återigen på väg mot börsen och siktar på att ta in upp till 4,8 miljarder dollar i nytt kapital, rapporterar Bloomberg.

Börsplanerna var först tänkta för 2024, men avbröts under hösten 2025. Nu är en notering åter aktuell. Enligt en anmälan till amerikanska SEC erbjuder bolaget 30 miljoner aktier till 150–160 dollar styck. Vid övre delen av spannet skulle det ge en värdering på 34,4 miljarder dollar, motsvarande 317 miljarder kronor.
Utmanare till Nvidia
Cerebras ses som en utmanare till Nvidia och har kopplingar till flera stora namn i branschen, däribland Amazon, som sagt att man tänker använda bolagets chip, och OpenAI, som redan har en modell som körs på dem.
Under 2025 vände Cerebras till vinst, från en förlust på 485 miljoner dollar året innan till en vinst på 87,9 miljoner dollar.
Under investeringsrundan 2025 var Klarna-grundaren Sebastian Siemiatkowskis investeringsbolag Flat Capital en av investerarna och gick in med 47 miljoner kronor. När bolaget tidigare i år sålde av en stor del av sina AI-innehav ingick även posten i Cerebras bland avyttringarna.
Följ taggar



