ChatGPT-5 släppt: ”Klok som en doktor”

OpenAI har släppt en uppdaterad version av ChatGPT.
Den nya versionen marknadsförs som både snabbare och smartare än sina föregångare.
– Det är ett betydande steg mot modeller som verkligen är begåvade, säger OpenAI:s vd Sam Altman på en presskonferens i samband med lanseringen.

Sam Altman anser att den nya versionen av ChatGPT, GPT-5, är ”ett betydande steg mot modeller som verkligen är begåvade.” Foto: TT / Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Den nya modellen, GPT-5, erbjuds kostnadsfritt till alla användare – ett beslut som rör en användarbas på nästan 700 miljoner människor i veckan, enligt Open AI.

ChatGPT-5 – så bra är den – enligt Altman

Sam Altman beskriver GPT-5 som ett stort kliv i riktning mot så kallad artificiell generell intelligens (AGI) – en teknik som kan resonera, lära och förstå på mänsklig nivå. Även om GPT-5 inte når hela vägen dit, menar han att modellen visar tydliga framsteg:

– Med GPT-5 känns det för första gången som att prata med en expert på doktorsnivå inom vilket ämne som helst. Tidigare har det mer liknat samtal med en gymnasie- eller högskolestudent, säger han.

Föregångaren GPT-4 lanserades i mars 2023, och den nya versionen har varit efterlängtad i takt med att konkurrensen inom AI-området hårdnat. I början av veckan släppte exempelvis rivalen Anthropic en uppdaterad version av sin chattrobot Claude.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;