Nya israeliska räder mot Beirut och terrorattack i Israel
Israel har genomfört minst trettio attacker mot Beirut inatt. Ett år efter kriget startade, beskrivs natten till söndagen som den mest våldsamma hittills, enligt TT. Under söndagen har oroligheterna fortsatt.

Libanons premiärminister Najib Makati vill öka pressen mot Israel för att få till en vapenvila. Flera kraftiga explosioner hördes enligt AFP och bland annat ska en bensinstation ha träffats. Israel uppmanade boende att evakuera två gånger under natten.
Enligt AFP har israeliska styrkor omringat staden Jabalia i norra Gaza idag efter underrättelseuppgifter om att terrorgruppen Hamas omgrupperar sig där.
Klockan 14 idag rapporterade Omni att en person dött och minst tio skadats i en misstänkt terrorattack i Be’er Sheva i södra Israel. En av attackerna ska ha skett på en busstation i stadens centrum. Gärningsmannen har dödats av polisen.