Prenumerera

Nya regler – läkemedel får inte lämnas vid dörr

Reglerna skärps för leverans av läkemedel hem till dörren.
Läkemedelsverket hänvisar till patientsäkerheten, men beslutet möter kritik från branschen och delar av riksdagen.

Reglerna för hemleverans av läkemedelskärps – vilket möts av kritik
Centerpartiets Anders W Jonsson är kritisk till de skärpta kraven för hemleverans av läkemedel Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 14 nov. 2024, 19:28Uppdaterad: 14 nov. 2024, 19:28
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Hemleveranser av läkemedel ökade under årets andra kvartal med 20 procent jämfört med fjolåret.
Under torsdagen stod det klart att Apotea planerar börsnotering i Stockholm och hemleveranser av läkemedel växer enligt DN snabbare än e-handeln i stort.
När Läkemedelsverket nu skärper kraven för hemleveranser från och med november 2025 sker det enligt myndigheten med anledning av risker för patientsäkerheten. Annika Barbra, enhetschef på myndigheten, hänvisar till rapporter om försändelser till vård och privatpersoner som inte kommer fram eller stjäls, vilket leder till att receptbelagda läkemedel och personuppgifter kan äventyras.

Branschen kritisk


Enligt de nya reglerna får läkemedel inte lämnas på ett sätt som gör att obehöriga kan komma över dem, utan måste antingen lämnas över till mottagaren eller skickas till en förvaringsbox eller ett utlämningsställe.
Nätapoteket Meds vd Björn Thorngren säger till DN att han tvärtom tror att patientsäkerheten försämras med det nya regelverket.
– Det kommer att drabba äldre, funktionshindrade och människor på glesbygden som har långt till sitt ombud, säger han.

"Antalet som hämtar ut kommer minska"

Centerpartiets sjukvårdspolitiska talesperson Anders W Jonsson är även han kritisk och understryker att 50 procent av svenskar som bor i glesbygd får sina läkemedel hemlevererade.
"Försämrad tillgänglighet leder till att antalet som faktiskt hämtar ut sina läkemedel kommer att minska, vilket i sig är ett hot mot patientsäkerheten. Detta är något som över huvud taget inte lyfts fram i Läkemedelsverkets förslag till ny föreskrift", skriver han i en interpellation i riksdagen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;