Prenumerera

Nya siffror: Dyrare att binda lånen nu

De rörliga boräntorna fortsätter ned. Samtidigt har bundna bolåneräntor vänt upp, rapporterar TT med hänvisning till siffror från SCB.

Räntor, bolån
Det har blivit dyrare att binda bolånen, visar siffror från januari jämfört mot december.
Publicerad: Feb 27, 2025, 07:55Uppdaterad: Feb 27, 2025, 07:55
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Den rörliga räntan på nya bostadslån (tre månader) låg i snitt på 3,30 procent i januari. Det är en minskning mot december när den i snitt var 3,46 procent. Tittar man istället på bundna bolån, med bindningstider mellan 1-5 år, har snitträntan ökat. Den är fortsatt lägre än den rörliga, men gick från 2,85 procent i december till 2,91 procent i januari.

– Räntan på samtliga räntebindningstider över 3 månader för hushållens nya avtal för bostadsändamål har börjat stiga något i januari 2025. Samtidigt fortsätter den rörliga räntan nedåt, säger Tove Åkerrén Ögren, nationalekonom på SCB, i ett pressmeddelande.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Finansmagasinet

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;