TOPPNYHETER:

Nya Zeeland höjer styrräntan – första gången på 3 år

Nya Zeelands centralbank meddelar på onsdagen att man höjer styrräntan med 25 punkter till 2,50 procent.
Räntehöjningen är den första sedan 2023, rapporterar Financial Times.
”Utsikterna för inflationstrycket på medellång sikt är fortfarande osäkra”, skriver banken.
Anna Breman, tidigare vice riksbankschef i Sverige och sedan i fjol chef för Reserve Bank of New Zealand. Foto: TT Nyhetsbyrån

Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) uppger att en åtstramning av penningpolitiken bedöms vara nödvändig för att säkerställa att inflationen återvänder till målet på 1–3 procent på medellång sikt. Enligt Trading Economics väntade sig marknaden att räntan skulle höjas till 2,50 procent.

RBNZ bedömer att inflationen toppade på 3,9 procent under junikvartalet och väntas sjunka till 3,3 procent fram till september.

Osäker inflation

Inflationstrycket har samtidigt lättat sedan Hormuzsundet delvis återöppnades och oljepriserna fallit kraftigt. Effekterna av energichocken väntas dock bestå en tid, och inflationsutsikterna på medellång sikt bedöms därför fortsatt vara osäkra.

Beslutet fattades samtidigt som ekonomin visar tecken på en svag återhämtning.

Julimötet blev enligt Financial Times ett viktigt test för Anna Breman, tidigare vice riksbankschef i Sverige, som tillträdde som RBNZ-chef i slutet av förra året.

”Eftersom inflationen fortfarande ligger över målet och den ekonomiska aktiviteten väntas stärkas kommer sannolikt en viss ytterligare minskning av de penningpolitiska stimulanserna att behövas. Framtida beslut om styrräntan kommer att bero på hur inkommande data, prissättningsbeteendet och styrkan i den ekonomiska aktiviteten påverkar det medelfristiga inflationstrycket”, skriver den ny zeeländska centralbanken i beslutet.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel