Nytt bitcoinfall i natt – ”omsvängning i riskaptiten”
Bitcoin faller på nytt.
Världens största kryptovaluta föll över 5 procent till under 63 000 dollar i den tidiga handeln på tisdagen när investerare fortsätter att hantera tulloron och bredare politiska risker, skriver CNBC.

– Nedgången i bitcoin ser mindre ut som en kryptospecifik chock och mer som en klassisk omsvängning i riskaptiten, säger Christopher Hamilton, chef för investeringslösningar på Invesco.
Fallet är sannolikt ett uttryck för en taktisk riskreducering, snarare än en strukturell omallokering, menar Hamilton vidare.
Bitcoin har pressats kraftigt sedan rekordnivån kring 125 000 dollar i början av oktober i fjol och tappet har fortsatt in i det nya året. Kryptovalutan sjönk även under måndagen efter Donald Trumps senaste tullbesked.
– Den viktigare poängen är att bitcoin fortfarande är mycket känsligt för globala likviditetsförhållanden. Om marknaden tolkar handelspolitiken som en åtstramning av de finansiella villkoren kommer krypto att påverkas först, säger Billy Leung, investeringsstrateg på Global X Australia till CNBC.
