Nytt hopp om dubbelsänkning i räntefallet: ”Botten är här”

Enligt protokollet från Federal Reserves möte i mars finns fortsatta förhoppningar om att sänka räntan under 2026.
Merparten av centralbankens beslutsfattare ser ett möjligt behov av penningpolitiska lättnader till följd av kriget, skriver CNBC.

Federal Reserves huvudkontor i Washington.
Federal Reserves huvudkontor i Washington Foto: Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Konsensus hos Federal Reserve är fortsatt att en räntesänkning på 0,25 procent är det mest troliga scenariot för återstoden av året.

Mötet hölls den 17–18 mars, drygt två veckor efter att USA och Israel inledde attackerna mot Iran.

På Wall Street bedöms risken för en recession samtidigt minska i spåren av tisdagens överenskommelse om eldupphör i konflikten.

Obligationsräntorna har fallit kraftigt under onsdagen med den amerikanska 10-åringen ned 7 punkter till 4,28 procent – den lägsta nivån sedan den 13 mars.

Öppning för större sänkningar

Market Watch-kolumnisten Mark Hulbert ser utvecklingen i Iran under det senaste dygnet som det klartecken Fed kan behöva för att leverera en så kallad dubbelsänkning på 0,5 procent av den nuvarande styrräntan på 3,50–3,75 procent.

Edward Jones-analytikern Brock Weimer ser det efter onsdagens branta prisfall för olja – omkring 17 procent för amerikansk WTI och knappa 14 procent för Brent – som mer troligt att USA:s centralbank ser förbi eventuella inflationsökningar på kort sikt och bedömer det som möjligt att två sänkningar om 0,25 procent kan verkställas under 2026.

Fick rätt om bottenkänning

Ed Yardeni vid Yardeni Research – som fick rätt i sin uppfattning om att en vändning var på väg i början av veckan – säger återigen att han tror att beskedet om eldupphör i två veckor utgör en botten för börsen i USA.

Under onsdagen har han enligt CNBC skruvat ned sin bedömda sannolikhet för en recession till 20 procent, jämfört med 35 procent för en vecka sedan mot bakgrund av att fundamenten i USA:s ekonomi sett starka ut innan krigsutbrottet.

”En paus i två veckor är ingen lösning. Finansmarknaden kommer att förbli känslig för motgångar i samtal”, konstaterar Yardeni samtidigt.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel