TOPPNYHETER:

Nytt rapportras för Billerud

Billerud bjuder sina aktieägare på ännu ett tvåsiffrigt rapportras efter att förpackningstillverkarens siffror i det första kvartalet missat tydligt på flera punkter.
Om en knapp månad föreslås ordförande Jan Svensson lämna bolaget mot sin vilja.

Billerud.
Billerud. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Billerud rasade tvåsiffrigt även i samband med bolagets rapport för det fjärde kvartalet och efter rapporten för det andra kvartalet i fjol. 

Sedan årsskiftet är BIllerud-aktien nu ned över 30 procent och på fem år är aktien ned över 60 procent. 

I början på april kom beskedet att Jan Svensson petas som ordförande mot sin vilja efter fem år på posten. Istället föreslås Magnus Nicolin att ta över.

– Aktiekursen är förstås en stor besvikelse, men det är heller inte vår uppgift att prata upp en aktie, sade den avgående ordföranden till EFN i samband med beskedet.

Större förlust än befarat

Billeruds rörelseresultat i det första kvartalet uppgick till -229 miljoner kronor för det första kvartalet 2026, tydligt lägre än förväntade -62,4 miljoner kronor, enligt estimat från Infront.

Det justerade rörelseresultatet blev -182 miljoner kronor och den justerade rörelsemarginalen uppgick till -2 procent. Här uppgick analytikernas prognoser i snitt till -12,4 miljoner kronor respektive -0,1 procent.

Försäljningen på 9 825 miljoner kronor var även den lägre än snittestimatet på 9 563 miljoner kronor.

Vd Ivar Vatne konstaterar i rapporten att den europeiska pappers- och förpackningssektorn kämpar med djupgående strukturella obalanser. 

“Överkapacitet är nu det nya normala istället för att vara ett kortsiktigt cykliskt fenomen. Ytterligare konsolidering och kapacitetsrationalisering verkar vara oundvikligt inom vår sektor för att återställa en sundare balans mellan utbud och efterfrågan och lyfta lönsamheten till en mer hållbar nivå i vår kapitalintensiva sektor”, skriver han. 

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel