Oljan backar – trots ny oro i Mellanöstern
Oljepriserna sjunker med Brentoljan ned 1,5 procent till 87,70 dollar per fat, medan den amerikansk referensoljan WTI handlas till 81,90 dollar per fat.
En drönarattack som orsakade bränder på två gasfartyg i Egyptens medelhavshamn Damietta har skapat nya orosmoln kring sjöfarten genom Suezkanalen, en av de sista större exportvägarna som fortfarande är tillgängliga för saudisk olja då kriget mellan USA och Iran trappas upp.
”Det mest anmärkningsvärda med marknadens reaktion är att energipriserna förblir relativt stabila trots att konflikten har förvärrats”, sade Rodrigo Catril på National Australia Bank till Reuters.
På annat håll backar guldet med 0,5 procent till 4.080 dollar per uns, medan den amerikanska två- och tioåriga räntan är upp respektive ned en punkt till 4,24 samt 4,65.
BOJ står fast – yenen backar
På den asiatiska marknaden riktas samtidigt fokus mot ny statistik och centralbanksbesked, där Bank of Japan (BOJ) har valt att hålla räntan oförändrad på 1,00 procent, vilket var väntat.
Beslutet fattades med röstsiffrorna 8-1 och BOJ bedömer att riskerna för ekonomin är relativt balanserade, men att inflationsrisken främst pekar uppåt. Utvecklingen i Mellanöstern, valutamarknaden samt den globala AI-sektorn var avgörande för beslutet och utsikterna framåt.
Den japanska tvååringen handlades upp 3 punkter till 1,51 procent i samband med beskedet. Tioåringen noterade ingen större rörelse och är oförändrad på 2,80 procent sedan svensk stängning på torsdagen.
På valutamarknaden har yenen försvagats till 160,70 mot dollarn.
Yenen stärktes som mest med 3,3 procent mot dollarn under torsdagen, vilket markerade den största uppgången under en enskild handelsdag sedan december 2023. Även om japanska myndigheter inte bekräftat någon valutaintervention tolkade marknadsaktörer rörelsen som ett möjligt ingripande.
Kinas industri tappar fart
Innan BOJ:s besked hade ny japansk statik visat att försäljningen i den japanska detaljhandeln stigit med 0,5 procent i juni jämfört med samma period i fjol. Lägre än väntade 3,1 procent.
Samtidigt visade inflationsdata att KPI i Tokyo-området steg 2 procent i juli jämfört med samma månad året före, efter att ha stigit med 1,7 procent föregående månad.
I Kina sjönk inköpschefsindex för industrin till 49,2 i juli jämfört med 50,3 föregående månad. Väntat var ett index på 50,0. Utfallet pekar på en svag inledning på årets andra halvår, skriver ING i ett kundbrev, där banken konstaterar att nivån är den lägsta på fem månader och ”tydligt i negativt territorium”.
Senare på fredagen väntas preliminär KPI från bland annat Frankrike och Italien.