TOPPNYHETER:

Oljeexperterna larmar: ”Dominobrickor som faller”

Vita huset pausar operationen ”Project Freedom” dagen efter att den inleddes.
Sakkunniga på området är skeptiska till en lösning i Hormuzsundet i närtid, och allt mer bekymrade över att framsteg drar ut på tiden.

Kvinna i blå tröja talar på en scen med mikrofon headset.
RBC Capital Markets råvarustrateg Helima Croft. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

USA:s försvarsminister beskrev under tisdagen vapenvilan mellan USA och Iran som intakt trots att eldgivning utväxlats mellan länderna och rapporter om fortsatta iranska attacker mot Förenade arabemiraten.

Samtidigt reagerade världens börser positivt – med nya rekordnoteringar för S&P 500 och Nasdaq på tisdagskvällen – på besked från Vita huset om en lyckad passage för fartyg genom Hormuzsundet och försvarsministern beskriver en genomfartsled i Hormuzsundet som öppen.

Oljemarknadens inställning till läget i Hormuzsundet – och effekterna för världsekonomin – förblir dock djupt pessimistisk när kriget nu varat i mer än två månader.

RBC Capital Markets råvarustrateg, CNBC-medarbetaren Helima Croft, understryker att en enskild lyckad genomfart fortfarande lämnar en lång väg till normaliserad fartygstrafik.

– Det är ingen signal om en bredare öppning. Innan kriget startade hade vi 90–100 fartyg som passerade genom Hormuzsundet per dag. Det är väldigt viktigt att säga att vi närmar oss en månad sedan vapenvilan inleddes och vi har inte sett någonting som är i närheten av en återöppning av Hormuzsundet i betydande skala, säger hon på tisdagskvällen.

Värre än någon annan kris – som att vi går i sömnen just nu

”Det totala bortfallet av leveranser som vi nu ser på världens oljemarknader är betydligt värre än någon annan kris vi sett hittills. Vi gick in i krisen med en viss mättnad. Det fanns ett överskott på olja i det globala systemet ... vi har en buffert under en viss tid. Vi har begränsat med tid innan det globala energisystemet verkligen börjar känna av följderna av den här krisen. Just nu är det som att vi befinner oss i en dimma, som att vi går i sömnen. Det har uppkommit problem men de problemen har varit små jämfört med vad som väntar om Hormuzsundet förblir stängt.”

Gabe Eckhouse, oljemarknadsexpert vid Handelshögskolan i Stockholm, till SVT

Jack Kennedy, ansvarig för riskbedömning i Mellanöstern och Nordafrika vid S&P Global Market Intelligence, är också tveksamt inställd till att USA ska nå en lösning med de åtgärder som vidtagits i veckan.

”Det är osannolikt att Project Freedom blir en helt avgörande lösning för säkerheten till havs i Gulfen, det är snarare ett begränsat högriskexperiment i avskräckande syfte”, skriver han i ett mejl till CNBC.

Trump pausar operationen

Strax innan kl. 01:00 på onsdagsmorgonen meddelade Donald Trump i ett inlägg på plattformen Truth Social att operationen sätts på paus för att i stället försöka nå diplomatiska framsteg.

”Baserat på en förfrågan från Pakistan och andra länder, den enorma militära framgång vi haft i den militära kampanjen mot Iran och, utöver det, faktumet att vi gjort enorm framsteg mot en total och slutgiltig överenskommelse med iranska representanter, har vi ömsesidigt enats om att blockaden kommer att bestå med full kraft och att Project Freedom (fartygsrörelserna genom Hormuzsundet) kommer att pausas under en kort period för att se om överenskommelsen kan färdigställas och undertecknas eller inte”, skriver Trump.

”Mer symbolik än substans”

Helima Croft beskriver kommande månader som kritiska när så väl USA som andra länder i allt större utsträckning tömmer sina lager på råolja och petroleumprodukter.

– Att ett fartyg passerat känns nästan som en varumärkesexercis. Det är mer symbolik än substans. Vi går miste om 12,5–13 miljoner fat råolja varje dag jämfört med i normala fall. Frågan när vi närmar oss sommarens högsta efterfrågan i USA ... och sundet fortfarande är stängt är vad det innebär för diesel? Vad innebär det för flygbränsle? Vad betyder det för våra lager med raffinerade produkter?

En serie dominobrickor som faller

”Asien får inte den råolja som behövs för att raffinera flygbränsle, de försöker möta sin inhemska efterfrågan och kämpar med att möta sina exportbehov. Det är en serie dominobrickor som faller här. Flygbränsle är den första att falla och Asien den första regionen men det kommer att sprida sig över världen och till andra typer av produkter.”

Matt Smith, analyschef för råvaror vid Kpler, till CNBC

Amerikanska bensinreserver bedöms av Morgan Stanleys analytiker i rådande läge nå de lägsta nivåerna som uppmätts på 189 miljoner fat i augusti, vilket faller under reservnivåerna under 2022 års energikris.

Det sker enligt storbanken i spåren av ökad exportefterfrågan och en omställning till raffinering av diesel och flygbränsle driven av de uteblivna leveranserna från Hormuzsundet till den övriga världen.

I andra veckan i april föll USA:s import av olja till den lägsta nivå som uppmätts och under maj månad beräknas den förbli 3–4 miljoner fat lägre än normalt.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel