Oljepriset stiger efter USA:s attacker – börser pressas
Samtidigt dämpas börsuppgångarna.
– Marknaden kommer att vara försiktig med tanke på hur tidigare förhoppningar om ett avtal har grusats, säger Abbas Keshvani, strategichef för Asien på RBC Capital Markets i Singapore till Bloomberg.

Amerikanska stridsflyg attackerade sent på måndagskvällen ett antal iranska mål kring Hormuzsundet. Enligt USA:s centralkommando ska robotramper i Iran och båtar som försökt lägga ut minor attackerats.
Attackerna kom bara timmar efter att president Donald Trump antytt att förhandlingarna med Iran om ett interimsavtal fortskred.
Oljepriserna steg efter USA:s attacker, vilket dämpade börshumöret i Asien och grumlade åter utsikterna för ett avtal om Hormuzsundet. Brentoljan steg 2 procent till 98 dollar per fat medan WTI-oljan handlades kring 92 dollar per fat.
I Asien nådde sydkoreanska Kospi-indexet trots det ett nytt rekord på 8 094 punkter efter att att ha varit helgstängd under måndagen. Efter lunchtid är indexet upp 3,4 procent. Tyngre är det i Japan och Kina där ledande index backar efter nattens utveckling.
Räknar med försiktig marknad
Abbas Keshvani, strategichef för Asien på RBC Capital Markets i Singapore, räknar med en försiktig marknad under tisdagen med tanke på tidigare bakslag.
– Men framsteg i förhandlingarna kan leda till ytterligare fall i energipriserna, inflationsförväntningarna och därmed även obligationsräntorna, säger Keshvani till Bloomberg.
Yugo Tsuboi, chefsstrateg på Daiwa Securities, tror inte att detta är början på en upptrappning mellan USA och Iran.
– I takt med att USA och Iran gör framsteg mot ett avtal ses attacken inte som ett försök att trappa upp kriget igen, och det övergripande scenariot kring en uppgörelse väntas därför inte förändras, säger han.
I Europa väntas börserna öppna nedåt eller kring nollsträcket. Euro Stoxx 50 indikerar en öppning ned 0,2 procent, medan Stockholmsbörsen ser ut att handlas något över nollsträcket enligt den tidiga handeln på IG Markets.
Följ taggar



