TOPPNYHETER:

Ölsmällen för Heineken – kraftig nedgång för jätten

Heinekens försäljning går trögt.
Under första halvåret minskade bryggerijättens försäljningen med nästan 200 miljoner liter, skriver norska Dagbladet.
Detta trots en ökad efterfrågan i Asien.
Flaskor med ölen Heineken
Heineken-flaskor.

Bakom nedgången hos den nederländska öljätten hittas ett lojalitetstapp bland europeiska och amerikanska öldrickare.

Under årets sex första månader sålde Heineken 11,64 miljarder liter öl. Motsvarande siffra i fjol var 11,84 miljarder liter. Det innebär ett tapp på nästan 200 miljoner liter öl.

Att marknaden blomstrar i Asien verkar därmed inte kompensera för den fallande försäljningen i USA, Brasilien och delar av Europa. Det rapporterar Børsen.

"Osäkerheten är över"

Trots tappet i försäljning står bryggerijätten, som bland annat äger varumärkena Amstel och Kingfisher, fast vid sin helårsprognos att rörelseresultatet väntas öka med 4 till 8 procent.

Att EU och USA nått en tulluppgörelse ser Heinekens vd Dolf van den Brink som något positivt.

– Jag tycker det är bra att osäkerheten är över. En ytterligare eskalering har undvikits. Nu vet vi vad vi har framför oss, säger han enligt tidningen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel