Oro för skuldökningen med Trump: "Ohållbar"
Oron över ökningstakten för den amerikanska statsskulden ökar bland analytiker efter Donald Trumps valseger.
Även Fed-ordföranden Jerome Powell talar om ökade risker.
– Riktningen utvecklingen tar är ohållbar, säger Powell.


Jerome Powell, som inte har någon möjlighet att påverka den ekonomiska politiken, kommenterade den växande amerikanska statsskulden när han presenterade Feds räntesänkning på 0,25 procent.
Oberoende uppskattningar inför valet gjorde gällande and Donald Trumps planerade ekonomiska politik kommer att leda till en högre ökningstakt för statsskulden än om Demokraterna hade vunnit valet.
USA:s statsskuld uppgår till drygt 35 000 miljarder dollar och enbart för 2024 är det federala budgetunderskottet 1 830 miljarder dollar.
– Storleken på vår skuld i relation till ekonomin är inte ohållbar, men den riktning utvecklingen tar är ohållbar. Det är viktigt att det hanteras, det utgör ett hot mot vår ekonomi i slutändan, säger Powell.
"Väldigt stora effekter
Jeffrey Gundlach, grundare och vd för Doubleline Capital, bävar för en ökning av den amerikanska statsskulden om Republikanerna når en fullständig kongressmajoritet med Donald Trump i Vita huset.
Den stora pådrivande faktorn blir de omfattande skattesänkningar den nyvalda presidenten planerat, enligt Gundlach.
– Han har det i sitt dna. Det här valresultatet har väldigt stora effekter, säger han under CNBC:s sändning efter Feds räntebesked på torsdagen.
Republikanerna var under torsdagskvällen 11 platser ifrån att säkra en majoritet i kongressens representantshus.
Följ taggar