Prenumerera

Ørsted tar nedskrivningar på 19 miljarder kronor

Danska energibolaget Ørsted tar nedskrivningar på 12,1 miljarder danska kronor, motsvarande 18,6 miljarder svenska kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.

Publicerad: Jan 21, 2025, 05:54Uppdaterad: Jan 21, 2025, 05:56
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – magasin med unika analyser, intervjuer och reportage

Enligt Ørsted görs nedskrivningarna till följd av stigande räntor, värderingssänkning av den amerikanska portföljen och stigande kostnader.

Bolaget släpper samtidigt preliminära siffror som visar att ebitda-resultatet för 2024 väntas landa på 24,8 miljarder danska kronor vilket är i linje med bolagets tidigare prognos.

”Nedskrivningarna som meddelades idag, och särskilt de fortsatta byggutmaningarna, är en stor besvikelse”, skriver vd Mads Nipper i pressmeddelandet.

”Vi är fortsatt engagerade i den amerikanska marknaden på lång sikt med dess potential för förnybara energikällor att möta den växande efterfrågan på el och skapa tusentals industrijobb i hela USA."

Marknadsvärderingsindikationer för verksamhet vid kusten i amerikanska delstaterna New Jersey, Maryland och Delaware, ledde till nedskrivning om 3,5 miljarder danska kronor under fjärde kvartalet.

Vidare uppger Örsted att Sunrise Win-projektet fortskrider men att förseningar och högre projektkostnader än väntat kommer att leda till en nedskrivning om 4,3 miljarder danska kronor under fjärde kvartalet.

Bokslutet för 2024 presenteras 6 februari.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Finansmagasinet

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;