"Ovanligt hög trafik" – bakom internetstrulet

Tidigare under tisdagen rapporterade flera medier om att sajter som Spotify, X och ChatGPT låg nere globalt. Enligt CNBC beror det på att it-bolaget Cloudflare legat nere, och bolaget skyller på "ovanligt hög trafik".

Spotify
Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Flera stora hemsidor har legat nere under tisdagseftermiddagen efter att it-jätten Cloudflare haft tekniska problem. Några av hemsidorna som drabbats är bland annat X, ChatGPT, Ikea och Spotify.

Till CNBC säger Cloudflare att problemet berodde på ovanligt hög trafik men orsaken bakom det framgår inte. Bolaget uppger att de fortsätter att undersöka och felsöka.

– Alla jobbar hårt för att se till att trafiken fungerar utan fel, säger en talesperson från bolaget.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;