Pakistan: Avtal mellan USA och Iran inom 24 timmar

Ett fredsavtal mellan USA och Iran kan vara på väg att bli verklighet redan inom ett dygn, enligt Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif.
”Vi är närmare ett fredsavtal än någonsin tidigare”, skriver han i ett inlägg på X.
Porträttfoto av en man i mörkblå kostym, vit skjorta och röd och mörkblå randig slips. Han bär en pakistansk flagga på kavajslaget.
Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif.

I inlägget skriver Sharif att parterna har kommit överens om ett ramverk för ett fredsavtal som ska avsluta den långvariga konflikten i Mellanöstern.

Sharif uppger vidare att ett slutligt färdigställande väntas inom de närmaste 24 timmarna och att Pakistan därefter förbereder en elektronisk signering av avtalet. Enligt premiärministern ska samtal på ”tekniska nivå” hållas nästa vecka.

”Vi är övertygade om att detta historiska fredsavtal kommer att lägga en stark grund för varaktig fred”, skriver han vidare.

”Aldrig närmare än nu”

Tidigare har positiva signaler kommit även från Iran och USA. Irans utrikesminister Abbas Araghchi sade i statlig tv på fredagen att en överenskommelse ”aldrig varit närmare än nu”. Samtidigt har USA:s president Donald Trump antytt att ett avtal kan vara klart inom de närmaste dagarna, enligt The New York Times.

Samtidigt har nya stridigheter blossat upp i sundet. Flera iranska drönare som ska ha riktats mot kommersiell sjöfart under fredagen har skjutits ned, enligt det amerikanska militärkommandot Centcom.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel