Paret Zelenskyj landat på Åland – bilderna från besöket
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har tillsammans med sin fru Olena Zelenska landat i Mariehamn på Åland, enligt Ålands Radio.



Volodymyr Zelenskyi och hans fru Olena Zelenska tillbringade onsdagen i Helsingfors och landade i Mariehamn på Åland under torsdagen, rapporterar radiokanalen.
Statsbesök innebär att det kommer att råda flygförbud och trafikstörningar i Mariehamn, enligt polisen.
Samtidigt rapporterar Yle att det bara är Olena Zelenska som ska besöka Åland under torsdagen.
Enligt data från flygspårningstjänster landade Volodymyr Zelenskyjs plan på Åland på torsdagsmorgonen, men tros ha lyft från Mariehamn kort efter att ha landat och fortsatt mot Oslo, skriver Yle.
Hela den samlade åländska presskåren står utan Park hotell i Mariehamn, dit även Ukrainas ambassadör i Finland, Olga Dibrova, har tagit sig.
Enligt tidningen Hufvudstadsbladet var Olena Zelenska på besök på Åland planerat länge och uppges vara den huvudsakliga skälet till att presidentparet besökte Finland.

I slutet av förra året donerade landskapsregeringen tre miljoner euro till presidentfruns fond, som heter Olena Zelenska Foundation, med syftet att återställa och utrusta skyddsrum i ukrainska skolor, skriver tidningen.
Ålands riksdagsman Mats Löfström ska träffa Olena Zelenska senare under torsdagen.
– Jag anlände till Mariehamn med flyg i morse, då stod Zelenskyis plan på landningsbanan, säger han till EFN Finansmagasinet.

Toppmöte i Bryssel
Under Zelenskyis besök i Finland skulle han träffa Finlands president Alexander Stubb för att diskutera landets stöd till Ukraina åtgärder för att få slut på på kriget..
– Den enda lösningen är att Ryssland avslutar sitt aggressionskrig, sa Alexander Stubb på en gemensam pressträff, enligt TV4-Nyheterna.
Under torsdagen ska ett toppmöte i Bryssel hållas med EU:s försvar på agendan. Zelenskyj väntas delta på mötet, fast på distans.

