
15. Snåla svenskar
Beskrivning
Det svenska motståndet mot att ge bidrag i stället för lån till de länder som drabbats hårdast av pandemin har gjort oss kontroversiella i EU. Tysklands förre finansminister Wolfgang Schäuble säger att det vore som att ge stenar istället för bröd till de lidande. Och han är annars inte känd för att vilja spendera pengar. Är det svenska motståndet motiverat?
Katrine Marçal och Claes Måhlén diskuterar. De funderar även på vad som händer med den svenska bostadsmarknaden och om bilden som sprider sig internationellt av den svenska pandemipolitiken som oansvarig riskerar att få ekonomiska konsekvenser. Är Anders Tegnell ett potentiellt exporthinder?
Publicerad
Ämnen
Måhlén & Marçal
Claes Måhlén, chefstrateg på Handelsbanken, och Katrine Marçal, journalist, diskuterar aktuella världsekonomiska frågor.
Våra poddar
EFN Marknad
EFN Marknad är programmet som ger dig kunskap om hur du lyckas med dina investeringar. Placeringar och aktier diskuteras med inbjudna gäster.
Ekonomihjälpen
Ekonomihjälpen ska förmedla lättillgänglig kunskap och riktar sig till alla som är intresserade av att förbättra sin ekonomi. Målet är att göra det enkelt och roligt att bli ekonomiskt klok. Nytt avsnitt en gång i månaden. Ekonomihjälpen finns även att se som video på Youtube: https://efn.tv/3ksBo2X
Fattig eller rik
Kvadrat
Leva som man läser
Måhlén & Marçal
Claes Måhlén, chefstrateg på Handelsbanken, och Katrine Marçal, journalist, diskuterar aktuella världsekonomiska frågor.
Plånbokspsykologen