Profoto vinstvarnar – ser fortsatt svag efterfrågan
Profoto, som gör ljussättningsprodukter för professionella fotografer, ger preliminära siffror för det tredje kvartalet 2025, mot bakgrund av att efterfrågan fortsatt är svag på bolagets största marknader.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Nettoomsättningen uppgick till 119 miljoner kronor under det tredje kvartalet (164), en minskning med 27,5 procent. Organisk tillväxt uppgick till -22,6 procent och valutaeffekten till -4,9 procent.
Efterfrågan i USA var svag under kvartalet, bland annat till följd av tidigare lageruppbyggnad hos bolagets återförsäljare inför tullförändringar samt stark införsäljning av nya produkter under det andra kvartalet. Även i Emea har införsäljningseffekter från föregående kvartal påverkat, i kombination med en fortsatt osäker makrobild som bidragit till återhållsamhet bland återförsäljare och slutkunder, heter det,.
Apac visade däremot positiv utveckling, drivet av ett antal större kundleveranser.
Kostnadsbesparingar genomförs enligt plan
Justerat rörelseresultat (ebit) uppgick preliminärt till -10 miljoner kronor (30) och justerad ebit-marginal till -8,4 procent (18,4). Rapporterat rörelseresultat uppgick till -57 miljoner kronor (39).
"Resultatet för kvartalet påverkas av den negativa försäljningsutvecklingen, ökade varukostnader avseende tullar och en förändrad relation mellan kapitaliseringar och avskrivningar jämfört med tidigare kvartal. Detta är ett resultat av förändrad kapitaliseringsgrad inom R&D samt påbörjade avskrivningar på lanserade produkter under året", heter det.
Tidigare kommunicerade kostnadsbesparingar genomförs enligt plan. Totalt kommer bolaget minska sin kostnadsbas med 80 miljoner kronor till cirka 320 miljoner kronor, motsvarande 20 procent med full effekt vid utgången av innevarande år, vilket innebär en strukturell anpassning till rådande marknadsförhållanden.
Som en del av översynen av resurser och tillgångar har bolaget genomfört en nedskrivning av immateriella tillgångar om 30 miljoner kronor kopplat till ett begränsat antal produkter, skriver Profoto. Detta tillsammans med nedskrivningen i Nederländerna, medför en årlig minskning av avskrivningar med cirka 10 miljoner kronor.
"Profoto bibehåller trots detta en fortsatt stark balansräkning, med en nettoskuld i relation till ebitda om 1,4x vid kvartalets utgång", står det.
Ovanstående siffror är preliminära. Fullständig rapport presenteras vid ordinarie rapporttillfälle den 23 oktober 2025.