Prognoschefen: Mjukt protokoll från Riksbanken
Swedbanks prognoschef Andreas Wallström tolkar dagens ränteprotokoll från Riksbanken som "mjukt".
Detta efter att han ansåg att Riksbanken var mer hökatiga än förväntat när man sänkte räntan med 25 punkter i december.
– Åtminstone tre ledamöter signalerar att man vill sänka igen i januari, säger han.

Åsikterna om hur många räntesänkningar det blir från Riksbanken under 2025 går minst sagt isär. Banken själva tror på endast en sänkning, något som man meddelade efter den senaste sänkningen i december och också något som tydliggjordes när dagens ränteprotokoll från decembermötet publicerades.
Konjunkturinstitutet (KI) tror däremot att Riksbanken kommer att behöva sänka räntan ned till 1,50 procent under 2025, långt ifrån Riksbankens egen prognos med en styrränta på 2,25 procent.
– Det är ganska stora skillnader i vyn både vad det gäller vart konjunkturen ska ta vägen under året och vad räntan ska hamna på. Man kan säga att Riksbanken och KI står ytterst på varsin kant här; där Riksbanken tror på en mer positiv konjunktur som inte kräver fler räntesänkningar, medan KI tror på en svagare konjunktur och fler räntesänkningar. Och vår bedömning ligger närmare KI:s, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank.
Tre ledamöter inne på en sänkning till i januari
Banken tror på en styrränta på 1,75 procent till sommaren 2025 och efter att räntebanan från Riksbanken publicerats i december konstaterade Andreas Wallström att Riksbankens prognos var mer hökaktig än väntat.
Men dagens ränteprotokoll ger en liten annan bild, konstaterar Wallström.
– Givet det beskedet vi fick i december och den räntebana som då kom, tycker jag att dagens protokoll var mjukt. Åtminstone tre ledamöter signalerar ganska tydligt att man vill sänka igen i januari. Det var inte tydligt om man tittade på den räntebana som offentliggjordes i december.
Wallström tar också upp faktumet att vice Riksbankschef Anna Breman till och med var öppen för en 50 punkters sänkning i december, och sedan 25 punkter i januari.
– Även Aino Bunge och Per Jansson är inne på en sänkning redan i januari, säger han.
Tror återhämtningen tar längre tid
Den större bilden är dock att Riksbanken anser att man närmar sig räntebotten och att man är mer optimistisk när det kommer till konjunkturläget 2025.
– Vi tror däremot att återhämtningen i svensk ekonomi kommer att gå segare och långsammare, och ser därför fler räntesänkningar framöver, säger Wallström.
Följ taggar
