TOPPNYHETER:

Lättnadsrally i Asien: ”Väntat på nyheten”

Det är rally på ledande börser i Asien efter att USA och Iran kommit överens om att öppna Hormuzsundet.
Stockholmsbörsen ser ut att stiga vid öppning samtidigt som oljepriset och räntorna faller.
Person som talar i telefon framför en skärm med valutakurser och finansiell data.
Sydkoreanska Kospi leder börsuppgångarna och stiger med 5,2 procent. Foto: TT Nyhetsbyrån

Natten till måndagen svensk tid bekräftade Donald Trump på Truth Social att USA och Iran har enats om ett avtal, som väntas undertecknas fredagen den 19 juni.

”När avtalet undertecknas på fredag kommer sundet att öppnas för minröjning vilket gör att oljan åter kommer att flöda i båda riktningarna till gagn för regionen och världen!”, skrev presidenten i inlägget.

Beskedet har fått de asiatiska börserna att lyfta kraftigt under natten. Sydkoreanska Kospi leder börsuppgångarna och stiger med 5,2 procent. Japanska Nikkei lyfter med 5,1 procent samtidigt som det bredare Topix-indexet lyfter med 3,6 procent.

Australiens S&P/ASX 200 är upp drygt 2 procent samtidigt som Hong Kong-terminen pekar något nedåt.

Stockholmsbörsen ser ut att öppna på plus. Euro Stoxx-terminerna pekar mot en inledande uppgång på 1,6 procent, medan IG Markets indikerar en öppning upp omkring 1,4 procent.

Oljepriset faller

Även oljepriset faller kraftigt på måndagsmorgonen, vilket EFN rapporterat om.

– Marknaden har väntat på den här nyheten i månader och lättnaden märks redan, säger Josh Gilberg, chefsanalytiker på eToro.

Vid 06-tiden handlas Brentoljan ned över 4 procent till 83 dollar per fat medan amerikanska WTI-oljan handlas ned över 5 procent till 80 dollar per fat.

Lättnadsrally med risker

Enligt Bloomberg betraktar marknaden detta som ett lättnadsrally snarare än ett definitivt tecken på att turbulensen är över.

”Vi bedömer att sannolikheten för att något avtal skulle bestå är låg”, skriver Bloombergs Jennifer Welch och fortsätter sedan:

”I stället kommer båda sidor sannolikt att använda varje paus i stridigheterna till att förbereda sig för nästa omgång av strider. Detta ligger i linje med vår bedömning att detta kommer att bli en utdragen konflikt, präglad av perioder av våld och tillfälliga pauser”.

Räntorna sjunker

Den amerikanska två-årsräntan sjunker med 6 baspunkter till 4,02 procent och tioåringen sjunker med 5 baspunkter till 4,43 procent.

Andrew Ticehurst, räntestrateg på Normura, bedömer att investerare kan börja dra tillbaka en del av sina förväntningar på ytterligare räntehöjningar från Federal Reserve i takt med en avtagande inflationsoro.

Samtidigt ser han flera risker.

– Hormuzsundet väntas öppna igen på fredag, vilket innebär att marknaden kan förbli avvaktande och nervös fram till dess. Dessutom kan Israels agerande under tiden bli en joker, säger Andrew Ticehurts till CNBC.

Ellen HagströmReporter och programledare[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel