Rapportlyft för Getinge: ”Ett rätt så bra kvartal”
– Man ska komma ihåg att vi hade ett jämförelsekvartal förra året där vi växte med 9 procent, så det var en tuff siffra att leva upp till också, säger bolagets vd Mattias Perjos.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Medicinteknikbolaget Getinge rapporterar en lönsamhet och ett resultat strax ovanför analytikernas förväntningar för det tredje kvartalet.
– Jag tycker det är ett rätt så bra kvartal även utifrån ett top line-perspektiv, i linje ungefär med våra egna förväntningar, säger vd Mattias Perjos i EFN Morgon.
– Mest glädjande är att vi har ett starkt resultat där vi fortsätter att förbättra marginalen även rensat för tulleffekter. Det är också ett kvartal där vi för första gången på ebita-nivå har valuta med oss jämfört med den motvind vi haft under hela 2025 och 2026.
Återbetalda tullar mindre än betalda
Det justerade ebita-resultatet landade på 1 278 Mkr, bättre än förväntade 1 190 Mkr. Det motsvarar en marginal på 15,1 procent, mot förväntade 14,0.
En del av förklaringen ligger i tullåterbetalningar på 45 Mkr och positiva valutaeffekter på 36 Mkr.
– Men vi betalade mer tullar än vi fick tillbaka i det tredje kvartalet, säger Mattias Perjos.
På huvudflödet från Europa till USA betalar Getinge 10 procent i tullar, men vad kostnaden blir för året är ännu osäkert.
– Vi har sagt att vi tror att den kommer gå upp till 15, men vet inte när. Det är fortsatt osäkert så vi vågar inte sticka ut hakan och guida vad tullkostnaden blir för året.
Omsättning ökade till 8 446 miljoner kronor, från jämförelsekvartalets 8 226 Mkr. Det motsvarar en organisk ökning med 2,1 procent och var i princip helt enligt förväntade 8 486, enligt Infronts konsensus.
Orderingången under kvartalet kom in på 8 781 Mkr, strax under förväntade 8 888 Mkr.
– Försäljningen är ju inte någon jättesiffra men man ska komma ihåg att vi hade ett jämförelsekvartal förra året där vi växte med 9 procent så det var en tuff siffra att leva upp till också. Några kategorier, bland annat inom vår balongoumpsverksamhet med kapacitetutmaningar som håller oss tillbaka.
Getinge kontrolleras av finansmannen Carl Bennet som äger 20,6 procent av aktierna och motsvarande 50,5 procent av rösterna. Hittills i år har aktien levererat en totalavkastning på drygt 22 procent.
Följ ämne och taggar


