Recessionsoro minskar – finns fortfarande orosmoln
Trots tidigare oroande signaler har rädslan för recession i USA minskat kraftigt.
Konsumtionen håller i sig men trots det finns det fortfarande oro för inflationen och en inbromsande arbetsmarknad, skriver Market Watch.

Amerikansk ekonomi visar motståndskraft trots att Fed nyligen sänkte räntan som svar på svagare jobbtillväxt. Hushållens konsumtion, som är den främsta drivkraften i ekonomin, fortsätter att ticka uppåt. Under sommaren ökade utgifterna i stadig takt, och inkomsterna stiger snabbare än inflationen, vilket gett hushållen större ekonomiskt svängrum.
Det är främst höginkomsttagare, som gynnas av börsuppgångar, som står för majoriteten av konsumtionen. Men även bredare grupper har fortsatt spendera, tack vare en stabil arbetsmarknad. Trots att nyanställningarna minskat kraftigt har arbetslösheten hållits låg och uppsägningarna är färre än väntat.
Inflationen stiger – nära 3 procent
Samtidigt ökar inflationen åter mot 3 procent, vilket påverkar kostnader för nödvändigheter som hyra och sjukvård och begränsar hushållens förmåga att spendera. Det skapar oro bland konsumenter, enligt färska undersökningar. ´
Framöver väntas Fed väga in arbetsmarknadsdata i sina beslut, men politisk oenighet kan försena viktiga rapporter. Enligt undersökningarna som Market Watch refererar till känner många hushåll ekonomisk press, men ändrar ändå inte sitt konsumentbeteende. Dock finns det risk att detta kommer att förändras framöver om det inte presenteras fler ekonomiska lättnader.
Följ taggar
