Regeringen vill öka produktionen i försvaret

Regeringen vill ta fram en strategi för att öka innovationen, produktionen och samarbetet inom försvarsindustrin.
Målsättningen är att Sverige fortsatt ska ha en stark försvarsindustri i absolut världsklass.
Det sade försvarsminister Pål Jonson vid en pressträff på torsdagen, där han presenterade en nationell strategi försvarsindustrin.

Försvarsminister Pål Jonson (M) presenterade en nationell strategi för försvarsindustrin. Foto: TT
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Han sade att inget tyder på att Rysslands ambition att dominera Ukraina kommer att avta, och vi måste därför fortsätta upprustningen. Det kommande Nato-mötet kommer också att ta nya tag för att stärka alliansen. För att kunna åstadkomma det är en stark försvarsindustri viktigt.

Sverige står just nu inför tre uppgifter: integrationen av Sverige in i Nato, att genomföra den största upprustningen av försvaret sedan andra världskriget och att stötta Ukraina så länge som det krävs mot Rysslands anfallskrig.

Det innebär enligt Jonsson att vi måste ytterligare stärka innovationsförmågan, stärka produktionsförmågan och öka samarbetet mellan staten och näringslivet. Förväntningarna på industrin är kortare leveranstider, att bryta kostnadskurvan och att öka produktionen.

– Det måste ske snabbare och billigare, sade han.

Försvarsministern noterade att inom vissa områden har kostnaderna ökat kraftigt, vilket är naturligt med den enorma upprustning som nu sker. Men med ökad kapacitet och nya aktörer bör ett nytt jämviktsläge kunna uppnås.

Av de tre faktorerna pris, prestanda och leveranstid har leveranstid vägt tyngre nu, vilket innebär att företag med långsammare leveranstid har haft en svårare situation. Detta bör förändras framöver med ökad kapacitet.

Vill införa innovationscentrum

Pål Jonson sade också att lärdomar från kriget i Ukraina är en viktig drivkraft för innovation, med återkoppling till svenska leverantörer.

Regeringen planerar att införa ett nytt försvarsinnovationscentrum, nya och förenklade former av innovationsupphandling för Försvarets materielverk FMV, med sänkta trösklar för försvarsmarknaden, och att stärka synergier mellan civila företag och försvarsindustrin.

Han noterade att stridsflygsystemet sedan tidigare är utpekat av riksdagen som ett strategiskt försvarsmaterielområde. Här sker ingen ändring, men det ligger ett vägvalsprogram som ska vara klart någon gång mellan 2028 och 2030.

Han tycker sig samtidigt inte ha sett förändringar i teknikflödet över Atlanten sedan Trump-administrationen tillträdde, utan det finns fortsatt ett starkt ömsesidigt beroende.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;