Rekordsvängning på Wall Street – från panik till lugn

Efter Donald Trumps tullbesked 2 april steg skräckindexet VIX kraftigt.
Men redan nu har det svängt och stabiliserat sig.
Indexet har aldrig tidigare rört sig så snabbt, skriver CNBC.

VIX-index steg och sjönk på rekordtid. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

"Skräckindexet", VIX, som mäter volatilitet på marknaden, föll under 20 i början av veckan vilket inte har skett sedan slutet på mars. Som högst låg indexet på 60 och stängde på 50 efter att Donald Trump meddelat sina tullar i början av april, vilket ledde till börsras världen över.

Enligt analysfirman Bespoke Investment Group var detta den snabbaste nedgången från nivåer över 40 till under 20, i skräckindexets historia. VIX stängde på 18,39 på måndagen efter att tullättnader mellan Kina och USA meddelats.

Skräckindexet har sjunkit successivt sedan Donald Trump tillkännagav den första tullpausen på 90 dagar för alla länder utom Kina.

Nu efter att Kina och USA enats om tullpaus, medan ytterligare förhandlingar pågår, så sjunker VIX-indexet ytterligare.

Historiskt sett har kraftiga nedgångar på VIX följts av starka börsuppgångar.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;