RESURS: RONNEBY NÅDDE INTE 90% I BUD, AVSLUTAR ERBJUDANDE (NY)

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

(Tillägg: från femte stycket)

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Budgivarkonsortiet Ronneby UK nådde inte upp till de 90 procent av aktierna i Resurs som krävs för att påkalla tvångsinlösen.

Det framgår av ett pressmeddelande.

När den förlängda budtiden löpt ut i fredags hade konsortiet, bestående av riskkapitalbolaget CVC och huvudägaren Waldakt, fått in totalt 87 procent av aktierna i Resurs.

Budet är nu avslutat, skriver budgivarna.

"Nu när acceptfristen är avslutad ser vi fram emot att ta plats i styrelsen och inleda bolagets transformationsresa. Vi är medvetna om att det kommer att vara en transformation över flera år som kräver betydande investeringar och som påverkar bolagets finansiella resultat och kassaflöden", skriver Gustav Martin-Löf, partner på CVC, och Martin Iacoponi, managing director vid CVC, i en kommentar.

Budgivarna skriver vidare att om de förvärvar aktier i Resurs motsvarande mer än 90 procent, avser de att påkalla tvångsinlösen och verka för avnotering av bolaget.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;