Riskerna som kan driva upp inflationen: ”Större osäkerhet”

Inflationen i Sverige sjönk i januari, visar SCB:s definitiva siffror.
Samtidigt kan kriget i Mellanöstern driva upp priserna igen.
– Krigets osäkerhet gör att utfallsrummet i prognoserna är större än tidigare, säger William Lindquist, analytiker på HUI.

ICA-matbutik med kundvagn som en man drar.
Inflationen i Sverige sjönk i januari, visar SCB:s definitiva siffor. Foto: Lisa Mattisson
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Inflationen i februari uppgick till 0,5 procent, visar SCB:s definitiva beräkning. Inflationstakten mätt som KPIF uppgick till 1,7 procent i februari.

I januari var KPIF-inflationen 2,0 procent.

Nedgången för inflationen i februari ligger i linje med den preliminära beräkningen från SCB i förra veckan.

De genomsnittliga priserna på livsmedel och alkoholfria drycker steg med 0,4 procent i februari jämfört med januari, och med 1,8 procent i årstakt. Det bidrog med 0,1 procentenheter till KPI under månaden. Det gjorde även kläder, boende, drivmedel, paketresor och logi. Andra varor för rekreation drog ned med 0,1 procentenheter.

– I februari kan vi se att inflationstakten enligt KPI främst påverkades av högre priser på el och livsmedel men även på restaurangbesök. Prisuppgångarna motverkades av fortsatt låga räntekostnader, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB i ett pressmeddelande.

Expert: Flera faktorer motverkar nedgången

William Lindquist, analytiker på HUI, konstaterar att inflationssiffrorna var i linje med prognoserna.

Porträtt av en man med blont hår, klädd i mörk kavaj och grå polotröja, fotograferad framför klassiska europeiska byggnader.
William Lundquist på HUI. Foto: Pressbild

– Det är glädjande nyheter att inflationen har kommit ned så mycket. Det här förstärker bilden av att inflationen överlag är nedåtgående, men att vi kan se vissa poster som motverkar nedgången. I februari var det främst de höga elpriserna som bidrog till prisuppgången.

Kriget kan driva upp priserna

Han konstaterar att pristrycket ”generellt är lägre” men att det finns risker som pressar upp inflationen.

– Längden på kriget i Mellanöstern kommer att påverka hur stor påverkan blir på den svenska ekonomin och handeln. Kraftigt stigande energi- och råvarupriser utgör en risk som vi kan komma att se på inflationssiffrorna som kommer i mars och framåt. Krigets osäkerhet gör att utfallsrummet i prognoserna är större än tidigare.

– Om kriget i Mellanöstern blir långvarigt kommer pristrycket i hela livsmedelskedjan att öka till följd av höga energi- och råvarupriser. Genom det stängda Hormuzsundet passerar, utöver stora mängder olja, även konstgödsel som är en avgörande insatsvara för den globala livsmedelsproduktionen. På längre sikt riskerar detta innebära att skördarna minskar och att priserna på mat i butikshyllorna ökar.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel