Rotationen från USA: "Bara skrapat på ytan”
Europa blir alltmer optimistiskt medan USA drar åt andra hållet.
Och ännu har vi kanske inte sett den största rotationen från andra sidan Atlanten.
– Då har vi egentligen bara skrapat på ytan, säger Mattias Isaksson, chefstrateg på Swedbank, i ”Börslunch”.


Jätterotationen från USA till Europa har pågått i flera veckor. I USA har S&P 500 varit nere på korrektion-nivåer medan Europa periodvis gått åt andra hållet.
Samtidigt visar ny statistik som pekar på att gapet i makroekonomin kan växa ytterligare.
– USA tenderar att landa lite mer systematiskt på fötterna. Men nu ser vi att inkommande statistik från USA som är svagare än väntat, medans Europa ser lite piggare ut, säger Niklas Wellfelt, chefstrateg på Ålandsbanken i Börslunch.
Många har nu börjat reflektera över sin exponering mot USA kontra Europa. Både Niklas Wellfelt och Mattias Isaksson ser långsiktiga tillväxtförflyttningar (se grafen här nedan) som är till nackdel för USA och till fördel för Europa.
– I så fall har vi ju fortfarande den här premien och det har tidigare varit enorma flöden in i USA. Så då har vi egentligen bara skrapat på ytan av de flödena, säger Mattias Isaksson, chefstrateg på Swedbank, i fredagens ”Börslunch”.

"Trump har blivit en katalysator för Europa"
Både Niklas Wellfelt och Mattias Isaksson ser starkare tillväxt på lång sikt i Europa, medan USA är ett frågetecken.
Ekonomerna trycker på att det är tur att Europa har ”vaknat till” och att EU mobiliserat sig så pass mycket redan nu, när Trump har kommit till makten och USA ser mer osäkert ut än tidigare.
– Trump har blivit en katalysator för Europa, säger Mattias Isaksson.
Niklas Wellfelt fortsätter:
– Om det rivs upp så pass mycket damm i USA att många börjar tveka, då är det oerhört mycket av det passiva kapitalet som kan börjar rulla i andra riktningen. Om det skulle bli så är det positivt för europeiska bolag.
Både Wellfelt och Isaksson säger att det bästa att äga, initialt, vid en sådan rotation är europeiska storbolag.
– Det är inte konstigt att det blir en osäkerhet på aktiemarknaden nu när läget är som det är, säger Mattias Isaksson.
