Ryanair rapportlyfter – luft under vingarna för hela branschen
Ryanairs aktie klättrar på måndagen, efter att lågprisbolaget rapporterat rekordsiffror och flaggat för stigande priser.
Flera flygbolagsaktier i Europa summerar en stark utveckling på börsen och även amerikanska branschkollegor verkar har fått luft under vingarna.

Högre biljettpriser var ett glädjeämne, åtminstone för bolaget, i måndagens rapport från Ryanair.
– Totala intäkter steg med 20 procent, skriver lågprisoperatören som rapporterar en vinst före skatt på 820 miljoner euro, motsvarande 9,2 miljarder kronor.
Det är mer än dubbelt så mycket som under motsvarande period, det första kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår, för ett år sedan. Att påsken låg i kvartalet är en positiv faktor, men Ryanair hoppas nu också kunna återhämta en nedgång i priser på 7 procent under det förra räkenskapsåret. Det är en förbättring från tidigare prognoser.
I förra veckan rapporterade konkurrenten Easyjet stigande passagerartal, samt optimistiska prognoser på grund av sommarens bokningsläge. Däremot tyngdes det bolagets resultat av strejker, något som även drabbat Finnair.
– Global flygtrafik väntas fortsätta växa under 2025, skriver Finnair i sin rapport i förra veckan.
Wizz Air utgör ett undantag
Börsnoterade Finnair, som också flaggar för fortsatt geopolitisk oro, summerar trots turbulensen en kursuppgång på 28 procent hittills i år. Lufthansa, som gått starkt sedan en dipp i april, har också flaggat för att 2025 kommer att bli betydligt starkare än fjolåret.
Även SAS-ägaren Air France-KLM har hittills haft ett fint år på börsen, med en uppgång på över 40 procent. Norwegian har ökat över 55 procent, medan Ryanairs aktie klättrat med 28 procent under 2025.
Lågpriskonkurrenten Wizz Air utgör ett undantag från trenden i Europa, och summerar en nedgång. En bromsande faktor för det bolaget har varit återkommande motorproblem, som ställt delar av flottan på marken och tvingat fram flera vinstvarningar, rapporterar Financial Times.
”Hopp om en stark avslutning på året”
Tidigare i juli fick sektorn ett lyft i USA, efter att jätten Delta rapporterat starkare siffror än väntat. Bolaget återinförde också sin prognos för helåret och pratade om ett stabilare bokningsläge. Deltas aktie kom att handlas upp 12 procent på rapporten den 11 juli, en rörelse som också drog med sig aktier som United och American Airlines.
– Världen är mindre osäker idag än vad den var under de första sex månaderna under 2025. Det ger oss gott hopp om en stark avslutning på året, sa United-vd:n Scott Kirby i det bolagets rapport några dagar senare.
Det bolaget har klättrat med 20 procent den senate månaden, även om hela 2025 än så länge summerar en nedgång på 3 procent.
