Prenumerera

Putin avvisar förslag om tillfällig vapenvila

Ryssland vill inte ha en tillfällig vapenvila i Ukraina utan vill se ett långsiktigt fredsavtal som tar hänsyn till landets intressen.
Det sade Jurij Usjakov, utrikespolitisk rådgivare till president Vladimir Putin, på torsdagen enligt Financial Times.

Vladimir Putin Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 13 mars 2025, 12:57Uppdaterad: 13 mars 2025, 13:29
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – magasin med unika analyser, intervjuer och reportage

Han sade att det förslag om vapenvila på 30 dagar som lagts fram av USA och Ukraina inte är något annat än ”ett tillfälligt andrum för Ukrainas trupper”.

Moskva förväntar sig att USA kommer ta hänsyn till Rysslands position i det kommande samarbetet, sade han.

Utrikesminister Sergej Lavrov har tidigare sagt att militär personal under andra nationers flagga i Ukraina är oacceptabelt, och att de heller inte accepterar utländska militära baser.

USA:s nationella säkerhetsrådgivare Mike Waltz är i Ryssland för diskussioner under torsdagen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Finansmagasinet

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;